Polska / Łódź
+48 696 077 135
biuro@myCRAFTime.com

Scrapbooking – Jak zacząć?

Przygodę ze scrapbookingiem można zacząć niemalże natychmiast. Jakie narzędzia potrzebujesz do scrapbookingu? Do tego, na prawdę nie potrzeba wiele. Taka prawda, jeśli jesteś pomysłowa, masz dużo cierpliwości, czasu i choć trochę zdolności manualnych. Nie każdy jednak ma to wszystko… co wtedy? Czy wówczas scrapowanie jest poza zasięgiem? Czy można sobie tą przygodę ułatwić?

Wybór w sklepach craftowych jest ogromny! Asortyment jest bardzo zróżnicowany i stale się powiększa. Gdybyś chciała dzisiaj zakupić wszystko co tylko wymyślono, to wydałabyś majątek… a tym czasem wystarczy

scrapbooking podstawowy zestaw materiałów

…tak! Dobrze widzisz! Żeby zacząć wystarczy Ci na początek ten podstawowy zestaw… mata, linijka, nożyczki, nóż, klej i papier scrapbookingowy np. taki jak nasz – marki Margaret. Co prawda, wykonanie pracy tylko z tak absolutnie podstawowymi narzędziami, będzie od Ciebie wymagało znacznie więcej kreatywności i cierpliwości, ale się da! Większość crafterek zaczynała w ten sposób. Dodaj jakieś guziki, spinacze, ozdoby, koronki – to co w domu masz, a masz na pewno i sama się zdziwisz jakie cuda wyczarujesz…

To ważne! Często gdy czytam artykuły o czymś, co jest dla mnie całkowicie nowe, brakuje mi orientacyjnych cen, by rozumieć o jakich zakresach cenowych jest mowa. Podawanie cen jest ryzykowne, bo stale ulegają one zmianie, a i ich zakres dla jednego przedmiotu różni się w zależności od sklepu. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, tak samo jak dla mnie. W artykule tym będę podawać mocno uśrednione i zaokrąglone ceny na dzień pisania tego artykułu, ale nie należy traktować ich jako docelowy wyznacznik cenowy lecz jako wyznacznik orientacyjny. Pamiętajcie, że wszystko niemalże na tym świecie ma swoja wersję tanią, średnią i drogą. Ja będę wybierała produkty ze średniej półki, ale także z wyższej lub niższej, jeśli dany produkt jest po prostu najlepszy. Zdjęcia są po to, żebyś wyobraziła sobie o jaki przyrząd chodzi i wiedziała czego szukać. Użycie tych konkretnych produktów, nie oznacza, że właśnie ich używam sama i nie jest moim zamiarem reklamowanie lub polecanie któregokolwiek z nich. Podkreślam jeszcze raz – ma to charakter wyłącznie orientacyjny. Moim celem jest pokazanie tym z Was, które dopiero myślą o zabawie w craft, jakie są możliwości i z jakimi kosztami muszą się liczyć jeśli myślą o tym zawodowo. Wyboru narzędzi i tak musicie dokonać samodzielnie.

A więc już wiemy, że na pewno potrzebujesz:

 1. maty na której swobodnie będziesz wycinać i pracować
 2. bazy którą planujesz ozdobić
 3. materiału, którym ozdobisz tą bazę np. papier, tkanina, farba …
 4. nożyczek do wycinania nierównomiernych kształtów
 5. noża i linijki do cięcia prostych lini
 6. kleju, którym wszystko skleisz
 7. ozdób do wykończenia
 8. i oczywiście, według nas, absolutnie niezbędnym elementem jest, dobra kawa i muzyka jaką lubisz… oraz uśmiech!
Margaret kawa

To zestaw dla zdolnych? Nie! Dla cierpliwszych i oszczędnych? Tak. Nawet jeśli uważasz, że nie jesteś wyjątkowo uzdolniona, to po pierwsze mylisz się, a po drugie możesz sobie wiele ułatwić. Obecnie w sklepach z materiałami do scrapowania, jest cała masa narzędzi ułatwiających i przyśpieszających pracę, a zestawy gotowych elementów do wycięcia wspierają brak konieczności tworzenia “czegoś z niczego”.

Przydatne dodatki

Jeśli zaczynasz, to zwróć uwagę przy wyborze swojego pierwszego bloczka papieru scrapbookingowego na to, czy w kolekcji znajdują się właśnie elementy do wycięcia. Dzisiaj prawie każdy producent dokłada taki dodatek.

scrapbooking dodatki do wycinania Margaret

Ułatwi Ci to znacznie przygotowanie pierwszych prac, do czasu gdy zakupisz dziurkacze, a z czasem wykrojniki i pozostałe akcesoria, takie jak np. formy silikonowe i masy plastyczne, kleje i taśmy, trymery, naklejki, brokaty, ozdobne nity oraz urządzenia do ich mocowania.

Przydatne okażą się także: pieczątki dekoracyjne, farbki, pisaki, szablony i inne media plastyczne. Inspiracji szukaj na forach internetowych, blogach oraz stronach poświęconych scrapbookingowi.

Kiedy jednak zaczyna się przygodę ze scrapbookingiem, to nie jest wcale takie oczywiste, co kupić, do czego to służy i czy jest potrzebne? Zwłaszcza, że narzędzia do scrapbookingu nie są tanie. Pamiętam jak zobaczyłam pierwszy raz poniższe narzędzia:

dłutka do embosingu
radełko

… głowiłam się do czego one służą i gdy odkryłam ich przeznaczenie, okazało się, że jedno fenomenalnie ułatwia życie, gdy np. robię kwiatki a drugie przydaje się do ozdabiania. Takich narzędzi do scrapbookingu jest cała masa i jeśli jesteś zainteresowana tym tematem, to zapraszam Cię do kilku kolejnych wpisów, gdzie postaram się przybliżyć także ten temat.

 • Maty samoregenerujące
 • Bazy
 • Papier scrapbookingowy
 • Urządzenia do wycinania el. o złożonym kształcie
 • Urządzenia do wycinania prostych linii
 • Narzędzia wykańczające
 • Zanim kupisz – przemyśl to…

Autorka wpisu:

 

3 komentarze

 1. Magda pisze:

  Poczułam się zachęcona do tego by spróbować swoich sił. Zawsze podobały mi się ręcznie zrobione prace craftowe, ale sądziłam, że trzeba wyposażyć się w całą masę produktów. Dzięki!

Możliwość komentowania została wyłączona.