Polska / Łódź
+48 696 077 135
biuro@myCRAFTime.com

Papier scrapbookingowy

Gdy już masz plan na swoje dzieło, przygotowaną bazę i porcję energii, to pora wybrać papier, którym przyozdobisz swój projekt. Jest to specjalny papier – PAPIER SCRAPBOOKINGOWY.

To jeden z ważniejszych elementów, gdyż to właśnie on zdecyduje o charakterze Twojej pracy. Zobacz jak różne są poniżej projekty, mimo, że baza dokładnie taka sama.

Papier zmienia cały projekt

Na rynku masz tak ogromny wybór wzorów, stylów, kolorów i marek, że z pewnością znajdziesz coś w swoim guście. Papier ten jest gruby, od 190 do 250g/m2, matowy i pozbawiony ligniny oraz kwasu, dzięki czemu nie żółknie i jest trwały, a jednocześnie elastyczny.

papier scrapbookingowy Margaret

Po przedarciu tego papieru powstają, bardzo pożądane, szeroko pozdzierane nierówności i jest on niezwykle plastyczny oraz odporny na zgniatanie i formowanie. Ważne by nie pękał po zagięciu.

Głównym i najbardziej uniwersalnym wymiarem jest ogólnie dostępny format 30.5 x 30.5 cm (12′ x 12′) oraz już mniej popularny 15 x 15 cm (6′ x 6′).

ok 3-4zł / szt

To ważne! Często gdy czytam artykuły o czymś, co jest dla mnie całkowicie nowe, brakuje mi orientacyjnych cen, by rozumieć o jakich zakresach cenowych jest mowa. Podawanie cen jest ryzykowne, bo stale ulegają one zmianie, a i ich zakres dla jednego przedmiotu różni się w zależności od sklepu. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, tak samo jak dla mnie. W artykule tym będę podawać mocno uśrednione i zaokrąglone ceny na dzień pisania tego artykułu, ale nie należy traktować ich jako docelowy wyznacznik cenowy lecz jako wyznacznik orientacyjny. Pamiętajcie, że wszystko niemalże na tym świecie ma swoja wersję tanią, średnią i drogą. Ja będę wybierała produkty ze średniej półki, ale także z wyższej lub niższej, jeśli dany produkt jest po prostu najlepszy. Zdjęcia są po to, żebyś wyobraziła sobie o jaki przyrząd chodzi i wiedziała czego szukać. Użycie tych konkretnych produktów, nie oznacza, że właśnie ich używam sama i nie jest moim zamiarem reklamowanie lub polecanie któregokolwiek z nich. Podkreślam jeszcze raz – ma to charakter wyłącznie orientacyjny. Moim celem jest pokazanie tym z Was, które dopiero myślą o zabawie w craft, jakie są możliwości i z jakimi kosztami muszą się liczyć jeśli myślą o tym zawodowo. Wyboru narzędzi i tak musicie dokonać samodzielnie.

Istnieje jeszcze format A4 i format 30,5 x 45 cm, ale są one znacznie mniej popularne i wykorzystywane do określonych projektów. np albumów i innych prac o dużej powierzchni oraz kartek o nie typowych wymiarach. Tylko nieliczni producenci decydują się na ten format, dlatego wybór wzorów jest tutaj znacznie ograniczony.

Dlaczego format 30.5 x 30.5 cm jest tak praktyczny? Bo mieści idealnie najpopularniejszy format kartki czyli 14.5 x 14.5 cm oraz pozostałe często używane:

papier scrapbookingowy i formaty kartek

Zobacz jak wykorzystamy papier przy najpopularniejszym formacie 14.5 x 14.5 cm

papier scrapbookingowy i format kartki

A tak wykorzystamy papier do pozostałych popularnych formatów kartek

papier scrapbookingowy i format kartki
papier scrapbookingowy i format kartki
papier scrapbookingowy i format kartki

Również standardowe bazy albumowe nie przekraczają wymiaru 30.5 cm i z powodzeniem można wykorzystać do ich tworzenia papiery w powyższym formacie.

Fragmenty papieru, które odetniesz, na pewno się nie zmarnują… można z nich dorobić do projektu dowolnego taga lub inny element, który będzie świetnie współgrał graficznie.

A to inny przykład wykorzystania papierów w projekcie:

Mnogość wzorów na rynku, sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim stylu. Poniżej kilka przykładowych.

Żeby wyobrazić sobie jak tego jest dużo na rynku, zerknij na ilość producentów, których jest znacznie więcej niż pokazano poniżej.

Jest w czym wybierać – prawda? Jeśli dopiero zaczynasz, a zakładam, że tak właśnie jest, to możesz czuć się przytłoczona tą ilością wzorów papierów na rynku. Co wybrać? Kieruj się swoim gustem, bo craftowanie ma być przyjemne – ma Ci się podobać… masz się świetnie bawić!

Jeśli mimo wszystko dalej masz problem, to polecam Ci bloczek 11 papierów + 1 arkusz el. do wycięcia marki Margaret – Breeze of Dreams. Został on specjalnie tak zaprojektowany, byś zakupując tylko ten jeden bloczek mogła zrobić wiele różnych prac w obrębie kolorystyki tej kolekcji. Sprawdź, bo być może jest to kolorystyka, która przypadnie Ci do gustu. Dodatkowo masz możliwość zobaczyć proste wizualizacje przygotowane do tej kolekcji, co da Ci jeszcze lepsze wyobrażenie czy z tą kolekcją będziesz się dobrze bawić.

Oprócz papieru wykorzystać można także tkaniny, sznurki, gazy, koronki, tasiemki, ale elementy te będą raczej ozdobnikami niż podstawą projektu.

No dobrze! Masz już bazę, wybrałaś papier i z pewnością masz pomysł… co teraz? Pora zacząć wycinanie! Nie bój się ciąć papieru… bo taki piękny… on po to jest! Puść wodzę wyobraźni i tnij! To co najpiękniejsze w crafcie, to fakt, że jeśli do jednego papieru postawimy 100 crafterek, to mimo, że jest to jeden papier – powstanie 100 całkiem różnych prac i każda będzie piekna! Producenci uwielbiają właśnie tą część twórczą, wokół swojej kolekcji i dlatego tak chętnie organizują zespoły do stałej współpracy.

W następnym wpisie postaram się przybliżyć Ci narzędzia, których możesz użyć do wycinania, a zapewniam Cię, że nie jest ich mało! 🙂


Autorka wpisu:

 

2 komentarze

  1. Magda pisze:

    Kolejny fajny wpis – miło się to czyta. Dla laika takiego jak ja – nieoceniony.

Możliwość komentowania została wyłączona.