Polska / Łódź
+48 696 077 135
biuro@myCRAFTime.com

Narzędzia do wykańczania

Wiem, że nadużywam słowa wszystko… ale znowu muszę to zrobić, bo… wykańczać możemy wszystkim! Postaram się w przyszłości napisać o maskach i tuszach, stęplach itd, ale to temat na oddzielny i obszerny artykuł. Tutaj wspomnę tylko o najważniejszych urządzeniach czy przyrządach, również tych, które ułatwiają po prostu wykańczanie.

To ważne! Często gdy czytam artykuły o czymś, co jest dla mnie całkowicie nowe, brakuje mi orientacyjnych cen, by rozumieć o jakich zakresach cenowych jest mowa. Podawanie cen jest ryzykowne, bo stale ulegają one zmianie, a i ich zakres dla jednego przedmiotu różni się w zależności od sklepu. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, tak samo jak dla mnie. W artykule tym będę podawać mocno uśrednione i zaokrąglone ceny na dzień pisania tego artykułu, ale nie należy traktować ich jako docelowy wyznacznik cenowy lecz jako wyznacznik orientacyjny. Pamiętajcie, że wszystko niemalże na tym świecie ma swoja wersję tanią, średnią i drogą. Ja będę wybierała produkty ze średniej półki, ale także z wyższej lub niższej, jeśli dany produkt jest po prostu najlepszy. Zdjęcia są po to, żebyś wyobraziła sobie o jaki przyrząd chodzi i wiedziała czego szukać. Użycie tych konkretnych produktów, nie oznacza, że właśnie ich używam sama i nie jest moim zamiarem reklamowanie lub polecanie któregokolwiek z nich. Podkreślam jeszcze raz – ma to charakter wyłącznie orientacyjny. Moim celem jest pokazanie tym z Was, które dopiero myślą o zabawie w craft, jakie są możliwości i z jakimi kosztami muszą się liczyć jeśli myślą o tym zawodowo. Wyboru narzędzi i tak musicie dokonać samodzielnie.

Bigownica

Zacznę od bigownicy. Co prawda pisałam o niej już przy okazji artykułu: “Bazy pod craft” i jeśli chcecie o niej więcej przeczytać, to tam właśnie odsyłam. Tutaj warto tylko wspomnieć, że bigownica powinna zaistnieć, także w dziale wykończeń, choćby dlatego, że przy jej pomocy można zrobić ciekawe formy kwiatów, gwiazdek, zwierzątek itp.

Źródła: 1>>, 2>>

Bigownica z trymerem
ok 180zł

Mata magnetyczna

Kolejnym ciekawym urządzeniem jest mata magnetyczna, która z mojego punktu widzenia nie jest niezbędna. Ja radzę sobie doskonale bez niej, ale nie jest specjalnie droga, więc jeśli lubicie gadżety, to czemu nie!

Jej zadanie, to przy pomocy magnesów złapać papier i szablon, tak by się nie ruszały względem siebie i umożliwienie Ci odciśnięcia / odmalowania na papierze kształtu szablonu dowolną techniką… to mogą być kredki, farby, klej z brokatem, maski, tusze, stemple… cokolwiek wymyślisz.

ok 45zł

Z mojego punktu widzenia, ważniejszym w tym temacie są same szablony. To jak je unieruchomicie względem papieru, to szczegół, bo można i tak:

mata klips – ok 5zł

Szablony zaś, to coś czego pominąć nie można i czym przepięknie wykończysz swoją pracę. W sklepach mają one najczęściej formę płytek z tworzywa, delikatnie przezroczyste z wyciętymi w nich wzorami. Jest tego do wyboru cała masa. Są one wielokrotnego użytku i celowe jest w nie inwestować.

Warto jednak, wiedzieć, że jako szablonu możesz wykorzystać także odpady z wykrojników. Nie ze wszystkimi wzorami się da, ale z wieloma tak. To taka tańsza opcja, gdy nie wiesz w co zainwestować i gdy inwestować nie możesz dużo… zatem wybierając wykrojnik, zerknij na niego także pod kątem ewentualnego szablonu (czyli to co zostanie po wycięciu).

ok 15zł / szt.

Nitownica

Następnym bardzo przydatnym urządzeniem jest Nitownica, czyli urządzenie do robienia dziurek, a także nap.

W sklepach craftowych jest wersja do ręki i taka stawiana na stół. Cena tych urządzeń oscyluje w granicy 70-200 zł. Można zakupić wersję znacznie tańszą za ok 25 zł w sklepach budowlanych i jedyny problem jaki ja mam z tymi drugimi, to że wymagają sporo siły i przy 20 dziurce, daje się to mocno we znaki, no! … ale może jestem wyjątkowo słaba…

Nitownica
ok 200\zł
Nitownica
ok 25zł

Aplikator ozdobnej folii

ok 170zł + 55zł folia / 24szt

Bardzo proste w użyciu, szybkie i lekkie urządzenie do aplikacji kolorowej, świecącej folii na ciepło. Efekt złota i srebra. Folie mają najróżniejsze kolory, złote, srebrne, czerwone, zielone, niebieskie czy tęczowe… Szablon (wydrukowany czarny element) możesz stworzyć samodzielnie i jedyny warunek to, że wydruk musi być laserowy, nie atramentowy. Działa to na takiej zasadzie, że aplikator podgrzewa folię i łączy ją z tonerem, a to, co wcześniej było czarne i matowe, pięknie się rozjaśnia i wygląda naprawdę wyjątkowo i imponująco. Koszt folii do tego urządzenia to za 24 szt w formacie A4 – ok 55zł

Aplikator do dżetów i cyrkonii

ok 100zł + 40zł klej / szt

Idealny do przyklejania dżetów, cyrkonii, pereł z klejem hotfix (ok 40zł szt) na każdej powierzchni. Posiada oddzielny włącznik ze wskaźnikiem świetlnym i podstawkę. 

Nagrzewnica do embossingu

ok 80zł

Działa z papierem, szkłem, drewnem, ceramiką i innymi materiałami.

Narzędzie do wycinania rogów

ok 60zł

Narzędzie do samodzielnego wykonywania nacięć w każdym rodzaju papieru lub kartonu! Urządzenie pozwala na umieszczenie w bardzo prosty i szybki sposób zdjęć, kart itp. w Twoim projekcie! Zestaw zawiera magnetyczne podkładki z otworami do 8 formatów zdjęć lub kart oraz dwie końcówki, które pozwalają na wykonanie trzech rodzajów nacięć – proste, okrągłe lub wklęsłe.

Gilotyna do frędzli

ok 75zł

Narzędzie do tworzenia girland, banerów oraz frędzli z papieru, folii czy bibuły.  Trymer z podziałką calową z pięcioma ostrzami tnie frędzle na szerokość 1,27 cm i długość do nawet 20,32 cm. Jak dla mnie to dodatkowy i niekonieczny gadżet, ale pewnie zależy to od charakteru tego co lubimy robić.

Maszyna do szycia

ok 400zł

Bardzo przydatna do wykończeń jest także tradycyjna maszyna do szycia.

Penseta

ok 30zł / szt

Szybko odkryjesz, że Twoje palce są jakieś takie … za grube? Penseta to najlepszy przyjaciel crafterki – uważam, że jest to przyrząd niezbędny.

Postarzacz brzegów papieru

ok 10zł

Distress tool, to przyrząd bardzo przydatny do postarzania brzegów papieru. Nie jest niezbędny, bo to samo zrobisz nożem czy nożyczkami, ale bardzo tę czynność ułatwia.

Igła do quilingu

ok 30zł / szt

Igła ta jest bardzo przydatna, gdy chcesz np. precyzyjnie zwinąć kwiatek – różyczkę. Wkładasz końcówkę papieru w igłę i zwijasz.

Dłutka do embossingu

ok 30zł

Dłutka o których była mowa już wcześniej świetnie sprawdzą się podczas tworzenia kwiatów. Przydatna jest do kompletu także mata do embossingu.

Igła do wykrojników

ok 20zł

Igła ta jest bardzo przydatna, podczas wykrawania wykrojnikami drobnych elementów. Po pierwsze wyczyścisz nią pozostałości papieru na wykrojniku i po drugie wypchniesz nią wycięte, nie chciane elementy takie jak drobne dziurki… zapewniam Cię, że ten przyrząd się przyda, ale oczywiście możesz zastąpić go zwykłą igłą ze stępionym końcem.

Wycinaki

ok 90zł

Zestaw do wykonywania otworów w skórze, gumie, tekturze, papierach, materiałach tekstylnych, plandekach PCV i innych miękkich materiałach. Przydaje się, gdy masz pomysł na nieco większą dziurkę aniżeli umożliwia zrobienie dziurkacz. Naturalnie to dodatkowy gadżet, nie konieczny w Twoim zestawie craftowym.

Radełko

ok 5 – 50zł

Radełko przybiera różne formy i najprościej mówiąc jest to okrągły element z jakimś wzorem zamontowany na trzonku, który po przesunięciu obrotowym na powierzchni np. papieru pozostawia odbity wzór np. kropeczki symulujące dziurki po szwie maszynowym.

Pędzle

ok 2-5zł / szt

Pędzle są konieczne do wszelkich pomysłów z tuszowaniem czy szablonowaniem czyli najprościej mówiąc kolorowaniem różnymi technikami. Rodzai jest tak wiele, że chcąc je pogrupować, należałoby napisać oddzielny artykuł. Tutaj musisz wybrać pod siebie i nie ma uniwersalnego zestawu.

Kość do bigowania

ok 10zł / szt

O kości wspomniałam przy okazji bigownicy. Taka kość do bigowania jest bardzo użytecznym narzędziem i często dokładana jest do zestawu razem z bigownicą. Warto wiedzieć, że to narzędzie przyda Ci się do wygodniejszego zaznaczania bigi, czyli miejsca zagięcia na papierze, choć możesz to zrobić także np. przy pomocy tępego noża.

Taśmy dekoracyjne

ok 10zł / szt

Taśmy dekoracyjne występują w najróżniejszych wzorach, kolorach i formach. Potrafią fantastycznie wykończyć pracę, dlatego zwłaszcza na początku, gdy nie masz dużych zasobów szablonów i wykrojników, dzięki nim mimo wszystko możesz stworzyć cudowne projekty. Polecam zaopatrzyć się w kilka sztuk.

Sporo tego – prawda? A wiesz mi, że to nie wszystko co oferuje rynek narzędzi – przyrządów craftowych. Mam nadzieję, że rozjaśniłam Ci nieco i przybliżyłam temat tego co może i co na pewno Ci się przyda. Dajcie znać, jeśli o czymś ważnym zapomniałam… 🙂

Nie jest to jednak koniec Twoich zakupów. Przecież teraz wszystko to co wycięte – trzeba posklejać, a więc w kolejnym wpisie troszkę o klejach i narzędziach do klejenia.


Autorka wpisu:

 

2 komentarze

  1. Magda pisze:

    To będzie mój przewodnik do robienia zakupów craftowych! Extra! A napiszesz coś więcej o tych ploterach wycinających?

    • myCRAFTime pisze:

      Madziu. Tak, chętnie napisałabym o ploterach i możesz się spodziewać w przyszłości takiego wpisu. Pozdrawiam. Margaret.

Możliwość komentowania została wyłączona.