Polska / Łódź
+48 696 077 135
biuro@myCRAFTime.com

Narzędzia do wycinania

Mamy plan, bazę i wybraliśmy papier… pora wszystko powycinać. Do tego celu służy wiele narzędzi, które rozdzieliłabym na dwie grupy:
  1. narzędzia do wycinania ELEMENTÓW O ZŁOŻONYM kształcie
  2. narzędzia do wycinania PROSTYCH LINI

To ważne! Często gdy czytam artykuły o czymś, co jest dla mnie całkowicie nowe, brakuje mi orientacyjnych cen, by rozumieć o jakich zakresach cenowych jest mowa. Podawanie cen jest ryzykowne, bo stale ulegają one zmianie, a i ich zakres dla jednego przedmiotu różni się w zależności od sklepu. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, tak samo jak dla mnie. W artykule tym będę podawać mocno uśrednione i zaokrąglone ceny na dzień pisania tego artykułu, ale nie należy traktować ich jako docelowy wyznacznik cenowy lecz jako wyznacznik orientacyjny. Pamiętajcie, że wszystko niemalże na tym świecie ma swoja wersję tanią, średnią i drogą. Ja będę wybierała produkty ze średniej półki, ale także z wyższej lub niższej, jeśli dany produkt jest po prostu najlepszy. Zdjęcia są po to, żebyś wyobraziła sobie o jaki przyrząd chodzi i wiedziała czego szukać. Użycie tych konkretnych produktów, nie oznacza, że właśnie ich używam sama i nie jest moim zamiarem reklamowanie lub polecanie któregokolwiek z nich. Podkreślam jeszcze raz – ma to charakter wyłącznie orientacyjny. Moim celem jest pokazanie tym z Was, które dopiero myślą o zabawie w craft, jakie są możliwości i z jakimi kosztami muszą się liczyć jeśli myślą o tym zawodowo. Wyboru narzędzi i tak musicie dokonać samodzielnie.


Urządzenia do wycinania ELEMENTÓW O ZŁOŻONYM kształcie:


Nożyczki

Mnogość modeli sprawia, że musisz samodzielnie dobrać ten, który najlepiej pasuje do Ciebie. Będziesz potrzebować nożyczek precyzyjnych.

scrapbooking nożyczki
ok 30zł

Nożyczki dekoracyjne

Nożyczki dekoracyjne dostępne są w wielu wzorach, przeznaczone do cięcia brzegowego krótkich odcinków papieru. Niektóre scraperki ich używają.

scrapbooking nożyczki dekoracyjne
ok 20zł

Urządzenie do wycinania kół

Świetny przyrząd do robienia kółek o dowolnej średnicy w zakresie urządzenia, ale całkowicie wystarczającym w scrapbookingu.

scrapbooking urządzenia do robienia kół
ok 25zł

Dziurkacze ozdobne

  • dziurkacze kształtów
  • dziurkacze narożne
  • dziurkacze brzegowe
scrapbooking dziurkacze
ok 20zł / szt

Wykrojniki kształtów i wzorów

scrapbooking wykrojniki
ok 35zł / szt

Do ich użycia niezbędne jest posiadanie maszynki wytłaczająco – wycinającej, przypominającej swoją konstrukcją i sposobem działania, maglownicę. Taką najpopularniejszą wśród crafterek jest sizzix big shot. Średnia cena jednego wykrojnika w zależności od wielkości i złożoności wzoru, to 20 – 70 zł

Maszynka wytłaczająco – wycinająca

Sizzix Big Shot ok 400zł
ok 200zł
ok 170zł

źródło: >>

Nóż – skalpel na palec

ok 20zł

Specjalny nożyk – skalpel do wycinania precyzyjnego (ok 20zł). Trzyma się go tak jak długopis i każdy kształt po którym nim przejedziemy zostanie wycięty. Bardzo przydatny, gdy wycinamy malutkie elementy.

Ploter wytłaczająco – tnący

ploter wytłaczająco - tnący
ok 2200zł

To wielofunkcyjne urządzenie, które tłoczy i wycina każdy kształt jaki mu zadamy. Im nowszy model, tym więcej wzorów w pamięci. Możesz wprowadzać własne wzory np. w formacie SVG. Koszt od 1500 zł do 4500 zł


Urządzenia do wycinania PROSTYCH LINI:


Docinanie prostych lini, jest jedną z najczęstszych czynności w crafcie. Można do tego celu użyć następujących przyrządów i urządzeń:

Nóż i metalowa linijka

Specjalny nożyk do craftu (ok 15zł) lub nieco mniej wygodny noż budowlany, który zazwyczaj znajduje się w każdym domu. Do tego metalowa linijka, która z czasem pod wpływem wielokrotnych cięć, również będzie zcinana i w końcu będzie wymagała wymiany.

ok 50zł

Nóż – obrotowy

Specjalny nożyk – obrotowy do cięcia papieru (ok 20zł). Spełnia te same funkcje co zwykły nożyk i decyzja o jego wyborze, to kwestia tego czy jest dla Ciebie wygodniejszy w użyciu czy też nie. Z pewnością trzeba się do niego przyzwyczaić, ale potrafi być “wdzięczny”.

ok 20zł

Linijka z nożem

Linijka metalowa z nożem
ok 300zł

Istnieją na rynku budowlanym również wersje metalowej linijki z nożem. Są one stosunkowo długie (70 cm, 100 cm) i kosztują ok 300 zł, a więc tyle co trymer, który posiada szereg dodatkowych, pożądanych funkcji. Zaletą takiego rozwiązania będzie mały gabaryt urządzenia i łatwość jego przechowywania. Wadą brak płaszczyzny trzymającej arkusz.

Gilotyna

Gilotyna do papieru
ok 40-200zł

Kolejnym urządzeniem, które służy do cięcia prostych linii jest gilotyna, która tym różni się od trymera, że jednocześnie może uciąć więcej kartek papieru craftowego, ale jest znacznie mniej wygodna. Kusząca jest natomiast cena tego urządzenia, bo można kupić je już za 40 zł, choć są oczywiście modele droższe. Nóż jednak będzie wymagał ostrzenia.

Trymery

No i dochodzimy do trymera, w który wcześniej czy później, każda crafterka wyposaża swój warsztat. Podobnie jak maszynki do cięcia, mamy tu przeogromny wybór. Poniżej widzicie tylko 3 różne modele. Najwygodniejsze są te składane, które po rozłożeniu mieszczą cały papier. Kolejną ważną sprawą jest linijka, choćby rozkładana, bo na prawdę ułatwia życie. Uważam, że nie ma sensu nawet rozpatrywać modeli bez tej funkcji.

Trymer
ok 390zł
Trymer
ok 390zł
Trymer
ok 530zł
Trymer
ok 250zł

Trymer jest bardzo łatwy w użyciu. Zbudowany jest z noża, który może mieć różny kształty np. koła lub trójkąta.

ostrze trymera

ostrze to jest wymienne i zamontowane w obudowie, a ta z kolei umieszczona jest na prowadnicy. Nasze zadanie, to podłożyć papier i przesunąć ostrze wzdłuż prowadnicy, co nie wymaga żadnej “filozofii”.

Producenci urządzeń do scrapbookingu, poszli o krok dalej i obecnie możecie zakupić sobie maszynę wielofunkcyjną.

Urządzenie wielofunkcyjne

Przykładem może tu być urządzenie All-In-One Tool – We r memory, które zawiera:

  • trymer
  • tablicę do bigowania
  • dziurkacze (zaokrąglacz do rogów i do robienia dziurek)
  • urządzenie do stemplowania
  • urządzenia do robienia kokardek
  • kość do bigowania
  • magnesy
scrapbooking urządzenie wielofunkcyjne: trymer, bigownica, dziurkacze
ok 430zł

Od Ciebie tylko zależy czy wolisz mieć jedno urządzenie czy kilka… cenowo chyba wyjdzie taniej to jedno, ale nie dorobiłam się go i nie miałam okazji przetestować, dlatego opinie pozostawiam Wam i chętnie dowiem się czy warto inwestować w tego typu model.

Jeśli chodzi o wycinanie, to chyba opisałam wszystkie najważniejsze możliwości. Dajcie znać, jeśli coś pominęłam.

Mamy więc wycięte wszystkie elementy i teoretycznie możemy zacząć je sklejać razem do kupy… ale ale! Teraz dopiero zaczyna się zabawa! Każdy element można wykończyć na wiele sposobów, więc nie spieszcie się z tym przyklejaniem. Zresztą z czasem przekonacie się, że klejenie to jedna z ostatnich rzeczy jakie robimy, bo nie da się tego cofnąć, a na pewno nie bez szkody dla wyglądu pracy… Zajmijmy się zatem narzędziami do wykańczania i o tym w następnym wpisie.


Autorka wpisu:

 

2 komentarze

  1. Magda pisze:

    No właśnie takiego zestawienia potrzebowałam! Długi wpis, ale przeczytałam jednym tchem i już wszystko wiem! Dzięki!

Możliwość komentowania została wyłączona.