Polska / Łódź
+48 696 077 135
biuro@myCRAFTime.com

Maty samoregenerujące

Robótki ręczne nieodzownie wiążą się z bałaganem, klejem, wycinaniem… a to z kolei grozi uszkodzeniem naszego blatu. Na szczęście aby go chronić wymyślono specjalne maty samoregenerujące, które dostępne są w przeróżnych wzorach, formach i rozmiarach.

Maty samo gojące powstały specjalnie jako podkład w celu ułatwienia cięcia nożami krążkowymi, segmentowymi i typu skalpel, z niewielką siłą. Nie są przeznaczone do mediów, zwłaszcza, że mają chropowatą strukturę na powierzchni, ale… ja stosuję je do wszelakich prac omijając jedynie te z podgrzewaniem.

Charakteryzują się zdolnością zewnętrznych warstw maty do zaciskania wykonanych na niej nacięć (samo gojenie, samoregeneracja). Na zewnątrz mata ma warstwy z miękkiego PCV dzięki czemu chroni ostrza przed stępieniem  pozwalając na zagłębienie się ostrza podczas przecinania, zaś jej rdzeń (warstwa środkowa) jest wykonana z twardego tworzywa dzięki czemu zmniejsza się ryzyko jej przecięcia i uszkodzenia blatu stołu roboczego i stępienia ostrza. Zewnętrzne powierzchnie maty są szorstkie co zapobiega ślizganiu się i przesuwaniu przecinanego materiału lub maty po powierzchni stołu.

To ważne! Często gdy czytam artykuły o czymś, co jest dla mnie całkowicie nowe, brakuje mi orientacyjnych cen, by rozumieć o jakich zakresach cenowych jest mowa. Podawanie cen jest ryzykowne, bo stale ulegają one zmianie, a i ich zakres dla jednego przedmiotu różni się w zależności od sklepu. Mam nadzieję, że jest to dla Was oczywiste, tak samo jak dla mnie. W artykule tym będę podawać mocno uśrednione i zaokrąglone ceny na dzień pisania tego artykułu, ale nie należy traktować ich jako docelowy wyznacznik cenowy lecz jako wyznacznik orientacyjny. Pamiętajcie, że wszystko niemalże na tym świecie ma swoja wersję tanią, średnią i drogą. Ja będę wybierała produkty ze średniej półki, ale także z wyższej lub niższej, jeśli dany produkt jest po prostu najlepszy. Zdjęcia są po to, żebyś wyobraziła sobie o jaki przyrząd chodzi i wiedziała czego szukać. Użycie tych konkretnych produktów, nie oznacza, że właśnie ich używam sama i nie jest moim zamiarem reklamowanie lub polecanie któregokolwiek z nich. Podkreślam jeszcze raz – ma to charakter wyłącznie orientacyjny. Moim celem jest pokazanie tym z Was, które dopiero myślą o zabawie w craft, jakie są możliwości i z jakimi kosztami muszą się liczyć jeśli myślą o tym zawodowo. Wyboru narzędzi i tak musicie dokonać samodzielnie.

Mata na dwu bokach posiada podziałkę metryczną (w centymetrach, milimetrach) – na dłuższym boku cyfry od 1 do 191 cm. , na krótszym od 1 do 91 cm. dla formatu A1. Oznaczenia co jeden centymetr. Wzór na macie – krzyżujące się linie jest w formie kratki , każdy z kwadratów ma bok 1 cm. x 1 cm (ale bywa że 0.5cm x 0.5cm). dzięki temu można z łatwością docinać nawet bardzo duże elementy i linie pomocnicze (ukośne linie ułatwiające odkładanie poprawek w stopniach : 30 , 45 , 60 , 90 ° ). Te oznaczenia mogą przyjmować różną formę w zależności od firmy i wielkości. Zazwyczaj są dwustronne. Dzięki wykonaniu ze specjalnie dobranych tworzyw mają bardzo wysoką trwałość. Maty z żółtymi podziałkami (kratkami) są przeznaczone do noży krążkowych, natomiast te z białymi są uniwersalne.

Maty zazwyczaj składają się z kilku specjalnych warstw.

–  środkowa warstwa (żółta) gwarantuje wytrzymałość oraz sztywność maty, a tym samym uniemożliwia jej przecięcie oraz złamanie;

– pośrednie warstwy (białe) odpowiadają za zasklepianie się powstałych linii cięcia – dzięki temu sama mata wygląda jak nowa;

– zewnętrzne warstwy (zielone) są odpowiednio miękkie, umożliwiają delikatne zagłębienie się ostrza i łatwe jego prowadzenie podczas cięcia

Warstwy pośrednie zawierają specjalną substancję, która “wypycha” zewnętrzną warstwę, a tym samym ją zasklepia. W związku z tym ważne jest aby cięcia nie przeprowadzać ciągle w jednym miejscu. Może to doprowadzić do zniszczenia maty na danym odcinku. Nie należy poddawać maty pod działanie źródeł gorąca np. nagrzewnicy. Mata poddana działaniu tego typu czynników traci swoje właściwości, a efektem ubocznym pracy z nagrzewnicą może być również wydzielanie toksycznych oparów i trwałe odkształcenie się maty. 
Nie należy tez ciąć nożykiem pod kątem, gdyż można rozdzielić warstwy i tym samym odciąć kawałek maty, w wyniku czego mata straci swoje właściwości w tym konkretnym miejscu.

Aby wydłużyć żywotność maty, zanurzaj ją na 10-15 minut w wannie w letniej wodzie, a następnie wyczyść wodą z octem i osusz.

Różne rozmiary

Występują w wielu formatach, wybór którego zależy od tego ile masz miejsca na swoim blacie oraz jaki przeznaczasz na to budżet. Moim zdaniem format A3 jest absolutnym minimum. Podane ceny są oczywiście zaokrąglone i najniższe jakie znalazłam w tym momencie. Warto jednak wiedzieć, że matę w formacie A1 można kupić za 80zł ale są też modele za 400zł.

scrapbooking mata samoregenerująca  formaty

Różne kolory

Ponadto występują one w wielu wersjach kolorystycznych, uzależnionych od firmy, która je wyprodukowała.

scrapbooking mata samoregenerująca kolory

Różne formy

Istnieją także wersje przezroczyste i szklane. Przy czym ta druga w formacie A3 kosztuje na dzień dzisiejszy ok 80zł, a więc tyle ile zwykła w formacie A1

scrapbooking mata samoregenerująca przezroczysta i szklana

Jak widzisz wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie, ale zdecydować musisz samodzielnie. Czy taka mata jest Ci potrzebna? Tak, o ile zamierzasz regularnie tworzyć cuda craftowe. Jeśli nie masz pewności i chcesz jedynie spróbować czy Ci wyjdzie – podłóż na blat, jeśli Ci na nim zależy, grubą tekturę (albo dwie), która na jedną pracę powinna wystarczyć. Jak już masz zabezpieczony blat, pora zaopatrzyć się w bazę.


Autorka wpisu:

 

Jedna odpowiedź

  1. Psychologia pisze:

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.